Den gamle ridebane i Alken var søndag ramme om en hesteparade, der gav mindelser om dengang, der var rideklub i byen. Laura Drost var med til at tage initiativ til, at tolv heste og ponyer fra Alken og Bjedstrup søndag eftermiddag blev samlet på ridebanen og gav en stor flok børn fra fire landsbyer en god oplevelse. Ti børn tog på samlet tur mod Boes og tilbage igen, mens yderligere to heste gav trækture til byens børn, indtil de andre kom tilbage til Alken igen.
-Det blev en skridttur i det klare solskin, fortæller Laura, der er med i en lille gruppe, som i efteråret har arbejdet på en renovering af banen, og glæder sig til at se, hvad 2025 vil bringe på den front.
Jens Thor, der også er involveret i de aktuelle rideaktiviteter, nævner, at der efter turen til Boes var varm kakao og kaffe brygget af Kristina Louise Bliksted.

(Fotos: Finn Ladefoged Hansen og Bente Thor Melgaard )