Alkens to nye soundbokse indviet ved den tidlige fredagsbar

Den tidlige fredagsbar bød på en indvielse af Alkens to nye soundbokse – bygget og beregnet til at levere ledningsfri musik i god lydkvalitet, som denne lidt blæsende junidag på Fællespladsen. Andreas Ohrt Jensen er manden bag anskaffelsen og kunne under sin bartjans glæde sig over, at ABAF nu selv råder over den facilitet. Det er endnu en gang kommunens landsbypulje, der har imødekommet en målrettet ansøgning – nu på to soundbokse, der står i 6.000 kr. stykket.

De sorte solide lydkasser kan afspille arrangørernes playlister – og med Andreas’ forsikring skånselsløst blokere alle andre, der skulle få lyst til at bestemme, hvad der skal spilles, og forsøge at manøvrere deres egne playlister ind over. Og så kan de også bruges som forstærkere til el-instrumenter og kan derudover tilsluttes mikrofon, så de fx. kan hjælpe opråberen og sikre, at alle kan være med og høre, hvad der bliver sagt under byfestbanko – eller måske under en båltale. 40 timer kan batteriernes kapacitet leve op til, før de skal oplades.
Andreas påpeger, at alle gode ideer må på banen til, hvad der kan forbedre foreningslivet i Alken. Meget kan bevilges via den nævnte pulje, der har en overgrænse på 25.000 kr. Se fx. Slut med teske som spiller: Langt bedre betingelser til Alkens bordfodbold-hajer. (Fotos: Knud Abildtrup)

You are currently viewing Alkens to nye soundbokse indviet ved den tidlige fredagsbar