Skolen anbefaler nu: Vent med smartphone og sociale medier

Skolerne i og omkring Ry går sammen om fælles anbefalinger til forældre: Styrk børns digitale trivsel, lyder det fra skoleleder i Bjedstrup Lars Søgaard Andersen.
Bestyrelserne ved Mølleskolen, Gudenåskolen, Knudsøskolen, Gl. Rye Skole og Bjedstrup Skole har i fællesskab udarbejdet seks konkrete anbefalinger til forældre om mobiltelefoner, sociale medier og skærmbrug. Målet er at støtte børn og unge i at udvikle sunde digitale vaner og skabe tryghed i den digitale verden.
Baggrunden for initiativet er et stigende behov for fælles retningslinjer, som forældre og forældreråd kan læne sig op ad. Anbefalingerne bygger på viden fra forskning og myndigheder, herunder Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, Sundhedsstyrelsen, Børns Vilkår og Red Barnet.
“Vores børn mødes på tværs af skoler i fritidslivet – til sport, spejder og sociale aktiviteter. Derfor er det vigtigt, at vi som voksne står sammen og giver dem et fælles udgangspunkt for digital adfærd,” lyder det fra skolebestyrelserne. De seks anbefalinger lyder:

  1. Vent med smartphone og smartwatch – Undgå tidlig afhængighed ved at give børn en simpel telefon til kontakt.
  2. Aldersgrænse for sociale medier – Undlad adgang til SoMe før 8. klasse og følg lovgivningens grænse på 15 år.
  3. Vær en digital rollemodel – Vis ansvarlig brug af teknologi og skab fælles regler i hjemmet.
  4. Brug forældrekontrol – Beskyt børn mod skadeligt indhold ved at aktivere kontrolfunktioner.
  5. Start samtalen tidligt – Tal med børn om digitale vaner allerede fra indskolingen.
  6. Vær nysgerrig på barnets digitale liv – Skab tillid og interesse for barnets online oplevelser. Skolerne opfordrer til, at anbefalingerne drøftes på forældremøder på alle klassetrin, og håber, at de kan være med til at styrke den fælles indsats for børns digitale trivsel.
You are currently viewing Skolen anbefaler nu: Vent med smartphone og sociale medier