Det er muligt at booke Mejeriet til konfirmations fest max 2 år frem i tiden, skriver Peter Gregersen, der er udlejer på Alken Mejeri. Da der jo er flere, der bliver konfirmeret samme dag, kan forældre opleve kamp om at kunne holde festen på Mejeriet på dagen. Vi tænker nonfirmation er mere fleksibel og ikke udfordret på samme måde?!
For at det ikke gælder om at komme først, er der ønsker om, at vi sammen laver en ”retfærdig” og gennemskuelig procedure.
Mejeriets bestyrelse ser gerne, at det bliver en forældregruppe på den aktuelle årgang, der står for fordelingen – ud fra det regelsæt vi beslutter. Derfor er alle interesserede hermed inviteret til en dialog om det: Tirsdag 9. juni kl. 17.00 til ca. 18.00 på Mejeriet.
Møde om kommende konfirmationer
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
