Det trækker ud med cykelsporet til Skanderborgvej – læs hvorfor

Som tidligere beskrevet samarbejder Skanderborg Kommune med trafikgruppen i ABAF om at få lavet et såkaldt cykelspor mellem jernbanebroen og Skanderborgvej. Altså ikke en rigtig cykelsti, som der over hele kommunen er stor rift om at få penge til, men en billigere grussti. Trafikgruppen håbede i juni 2025 på, at stien kunne være færdig i efteråret 2025, men det trækker ud.


Formand for Klima-, Miljø- og Planudvalget, Claus Leick (SF) har nu orientret trafikgruppen, hvad der ligger bag. Og det gælder marken, hvor der ofte er fåregræsning næsten helt op mod Skanderborgvej.
Han skriver:

Arealet er pålagt en servitut om “Permanent Ekstensivering”. Vi har søgt dispensation fra servitutten, og vores landmåler har været i dialog med Styrelsen for Grøn Areal-omlægning og Vandmiljø (SGAV) om denne dispensation.​ Vi forventer at få dispensationen, da ansøgningen beror på en beslutning fra en offentlig instans (Skanderborg Kommune) – termin for afgørelse er pt. ukendt.​ Vi afventer stadig og det er ikke lykkes at få oplyst en sagsbehandlingstid. Erfaringsmæssigt har SGAV en sagsbehandlingstid på 6-8 måneder i andre henvendelser, så dette må være det umiddelbare udgangspunkt i mangel på bedre.

“Permanent ekstensivering” er en støtteordning, hvor landbrugsjord tages permanent ud af intensiv drift og i stedet udlægges til naturformål. Ordningen indebærer en varig servitut på arealet, som forbyder gødskning, pesticider, pløjning og anden jordbearbejdning. Arealet skal fremover ligge som græs eller natur og kan evt. afgræsses eller slås, men uden intensiv landbrugsdrift.​ Det betyder, at vi ikke må anlægge en cykelsti på arealet, med mindre vi kan få dispensationen.

Det hører med til historien, at der i Midtjyllands Avis 9. februar var forkerte oplysninger fremme – om at kommunen skulle have besluttet at afsætte penge til en rigtig cykelsti allerede i år. Det passer ikke. Derimod har kommunen søgt støtte hos Den Nationale Cykelpulje til to stier – den ved Alken og en anden ved Jeksen. Hvis der overhovedet kommer penge fra den pulje – besked i juni – skal udvalget først herefter drøfte og beslutte, hvordan de finder den sidste halvdel af pengene.

Foto fra cykelaktionen i efteråret 2024: Rasmus Arentsen

You are currently viewing Det trækker ud med cykelsporet til Skanderborgvej – læs hvorfor