… har du forresten hørt …

… at Gro Hornbæk fra Boes ikke har fået politisk opbakning til at lade skolebus nummer 421 køre over Boes til Mølleskolen. Udvalgsformand Claus Leick (SF) begrunder over for Midtjyllands Avis, at en større flok skolebørn fra Gl. Rye så skulle 5-10 minutter tidligere op. Så Gro må fortsat cykle.
… at Søs og Ole Nielsen, Alkenvej, her i weekenden kunne fejre guldbryllup. Vi har med et Grand Old Couple i Alken at gøre. Søs og Ole flyttede hertil i 1980 og har siden da været rodet ind i et væld af aktiviteter, bestyrelser, fester og andre gode gøremål i Alken. Stort tillykke!
… at Ingvar Kristiansen, Bjedstrup, i juni er formand for Købmanden i Alken. Den måned er formand Vagn Kristensen nemlig bortrejst.
… at Lene Bay, Emborgvej, nu om få uger går på pension efter sine mange år på arbejdsmarkedet – deraf 40 som pædagog.
… at nedbøren på disse kanter i maj endte på 31,8 mm – laveste månedlige mængde i 2026, der indtil videre er blandt de absolut tørreste siden 2011. Vandstanden i Mossø er i maj alligevel steget 12 cm – det må være grødevækst i Gudenåen, der gør sig gældende.

You are currently viewing … har du forresten hørt …