… har du forresten hørt …

… eller måske rettere set, at de fire gotlandske heste, der tidligere gik ved Hede Ager Krog, nu går og græsser ved Enggården. Anne-Mette Granner fotograferede dem ud gennem sit stuevindue: vallakken Krona og hopperne Avira, Alva og Leelou.

… at tidligere Alken-borger Mathias Nyholm Schmidt igen er blevet far. Til verden er lille Karlo kommet – og har gjort Erik på to år – snart tre – til storebror. Marie Sloth Rousing er drengenes mor, og Michael Schmidt og Tove Nyholm er blevet bedsteforældre igen.

… at Line Sanggild Thimmer til jul træder af som formand for skolebestyrelsen i Bjedstrup, fordi hun går på barsel. Næstformand Thea Reedtz Husted træder ind som formand i Lines sted, og bestyrelsen savner i den forbindelse en suppleant for at kunne være fuldtallig. Interesserede er velkomne til at henvende sig til skoleleder Lars Søgaard Andersen eller børnehusleder Mads Bentzen.
… at der – afhængigt af vejr og vind – vil foregå træning af hunde i sporsøg på marken bag Emborgvej 80, også kendt som smedens hus. DCH Skanderborg har et lille hold på fem-otte hunde med førere, som træner på marken og arealet ved siden af tirsdage mellem kl. 17 og 19.30 og så længe, der er lyst. De pågældende lodsejere er informeret og har givet tilladelse. Kontaktperson er Henning Øris Jensen, Emborgvej 80, Tlf.: 40330743.

You are currently viewing … har du forresten hørt …